Focal-JMlab


 

Focal-JMlab, 1980’li yılların başında Fransa’nın Saint Etienne şehrinde küçük bir mühendislik atelyesi olarak kurulur. Genç Focal-JMlab, iki kişi kişinin iş gücü ile yola koyulur. Halen daha şirketin yöneticisi olan Jacques Mahul; o zamanlar mühendislik öğrencisidir. Hoparlör sürücü üniteleri konusunda uzman olan Jacques Mahul; ilk sürücü ünitelerini bu küçük atelyede geliştirip, piyasaya tanıtır. Dizaynlarının orijinalliğinden ötürü, sürücü ünitelerinin başarısı tüm ulusal pazarda büyük ses getirir. Focal markası adı altında, Hi-Fi dünyasının en iyi hoparlör firmalarına sürücü üniteleri üretmekte olan firma, aynı zamanda kendi hoparlörlerini de JMlab markası altında üretmeye başlar. Kısa bir süre içinde JMlab markası, orijinal dizaynlı raf tipi hoparlörleri ile tanınmaya başlar. Raf tipi küçük hoparlörlerde kullandıkları DB13 midbass ünitesi, karakteristik ve kaliteli sesi sayesinde büyük hoparlör modelleri ile adeta bir yarışa girer. Ses dünyasının gereksinimlerine cevap veren; ses stilini müzikalite ve dinamik performans ile sunan JMlab, bir süre sonra Fransız hoparlör üreticileri arasında lider duruma gelir. 2007 yılına gelindiğinde ise, Fransa’daki hoparlör satışlarının %15’i artık JMlab’in olur. Avrupa, Kuzey Amerika ve Güneydoğu Asya’ya ise giderek artan bir ihracata sahip olan JMlab, başarısını ise aldığı ödüller ile pekiştirmektedir.

1992 yılında JMlab Vega modeli Japonya’da yılın en iyi hoparlörü seçilir. 1996 yılında ise Grande Utopia modeli, ulusal basında en iyi hoparlörü olarak tanıtılır. 1989 yılında, otomobil hoparlörleri için üretim yapmaya başlayan firma; aynı alanda düzenlenen IASCA yarışmasından uzmanlık ödülünü alır.

2002 yılında, Hi-Fi’nin başlangıç seviyesinden Hi-End’e uzanan ürün çeşitliliğini dört ana seriye ayırır. Yıllık %25’lik büyüme hızıyla; ulusal pazardan evrensel pazara doğru hızla ilerlemeye başlar. 2003 yılında Grande Utopia Beryllium ile yeni bir standartın adı olur. Hatta Japonya’da Grande Utopia Beryllium, “Altın Ses” ünvanı ile anılmaya başlanır.

2004 yılında ev ses sistemleri arasına, Sib & Co adı altında yeni bir seri katar. Entegre çözümler sunan Sib & Co, tüm dünyada büyük bir ilgi ile karşılanır. Yeni dijital kaynaklar için, “amplifikatör-subwoofer” özellikli iCub’u dizayn eder. Yine aynı yıl, Amerikan dergisi Stereophile tarafından Nova Utopia yılın ürünü seçilir. 2007 yılında, ev ve büyük özel alanlar için duvar ve tavan içi entegre çözümler üretmeye başlar.

2008 yılında ise, Focal-JMlab adı artık Focal olarak anılmaya başlanır. Üç ana alanda ses dünyasına hizmet veren Focal; ev, otomobil ve kayıt stüdyoları için üretimler yapmaktadır.

Focal’in ev için üretiği hoparlörleri altı ana başlıkta isimlendirebiliriz; yüksek High-End “Utopia”, High-End “Electra”, orta seviye “Profile”, giriş seviyesi “Chorus V”, entegre sistemler “duvar içi-tavan içi” modeller ve “Sib & Co” olarak adlandırılan lifestyle ürünler…

Tüm yenilikleri ve dizaynları üreten yirmi adet yüksek ses mühendisi ile Hi-Fi ve Hi-End dünyasının ekolü Focal’in ihracat oranı; Avrupa’nın %41, Amerika’nın %36, Asya’nın %18, Afrika ve Orta Doğu’nun %2, Okyanus aşırı ülkelerin %3’ünden oluşuyor.

  
6005 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Online Satış

Utopia

Kanta

Kulaklık

Sib EVO


File:Denon Logo.svg - Wikimedia Commons